Wednesday, February 1, 2012

Reisikiri Kuala Lumpurist

Üsna iroonilisel kombel on Singapuri üks suurimaid plusse see, et siit on väga lihtne ja enamasti odav reisida ülejäänud Kagu-Aasiasse. Väga paljud vahetusüliõpilased käivad umbes üle nädala reisimas (eriti need, kellel on loengud-seminarid ainult esmaspäevast kolmapäevani või neljapäevani). Minu esimene reis Singapurist väljapoole leidis aset eelmisel nädalavahetusel, kui käisin paariks päevaks Kuala Lumpuris. Reisi organiseeris üks kohalik, Liong, kes oma ülikooliaastail käis õpilasvahetuses MIT-is (tsau, kek!), ning nüüd tahab siia tulnud vahetusüliõpilastel abiks olla (lisaks ei meeldi talle, et teised reiside korraldajad ahnelt vahetusüliõpilaste pealt kasumit teenivad).
Petronas Towers ehk maailma kõrgeimad kaksiktornid, umbes päikesetõusu paiku

Üldiselt on Kuala Lumpur linn, kus rohkem kui kaheks päevaks turistidele tegevust ei jätku. Me jõudsime Kuala Lumpuri laupäeva hommikul kell 6 ning tagasi hakkasime tulema pühapäeva pärastlõunal. Sinna sisse mahutasime kõiksugu kohustuslikud vaatamisväärsused nagu Petronase tornid, Batu koopad, Hiinalinn, Keskturg, Kuala Lumpuri teletorn igasugu vaadetega, mitu mošeed ja muidu kultuuriliselt tähtsat hoonet. Samas üritasime ka kohalikku elu mekkida, seega ringi liikusime kohaliku metroo- ja rongisüsteemiga, enamasti sõime kohalikes söögikohtades ning laupäeva õhtul vaatasime üle kohaliku ööelu. Paratamatult võrdlesin mõtteis pidevalt Kuala Lumpuri ja Singapuri.
Vaated Kuala Lumpuri teletornist
Petronase tornid päevasel ajal - suhteliselt mannetud
Looduslikud Batu koopad, avastati alles 19. sajandil ning seejärel ehiti mõndade Hindu pühakodadega
Nasi Dagang (Malaisia stiilis karri-kana) koos mõndade juurviljade ja kookose-küüslauguriisiga
Riisijahu-kookose-bambuse-palmisuhkru magustoit nimega Putu Bambu
Ananassimaius
Veel mingi kohalik ja odav maius
Kuala Lumpur on mõnes mõttes Singapuriga väga sarnane. Nelja- kuni viietunnise bussisõidu kaugusel, Kuala Lumpuri kliima on umbes sama mis Singapuris. Nii Malaisial kui Singapuril on koloniaalajastu jäänukeid, mis vääriksid eraldi postitust, aga praegu piisab mõnest üksikust näitest - vasakpoolne liiklus, kahekorruselised bussid, rääkimata keelelisest, arhitektuurilisest ja poliitilisest mõjust. Mõlemas suurlinnas elab tubli mitu miljonit inimest ja kesklinn on modernseid pilvelõhkujaid ning muid huvitavaid arhitektuurilisi vaimusünnitisi täis ehitatud. Lisaks on nii Kuala Lumpuri kui Singapuri rahvastik väga multikultuurne, mõlemas on suur protsent Malai, Hiina ja India päritolu inimesi, kuigi proportsioonid on erinevad. Singapuris teeb rahvastiku olukorra pisut keerulisemaks see, et umbes veerand Singapuri elanikkonnast pole kodanikud ega alalised elanikud - teisisõnu on siin palju sisserännanud ajutist tööjõudu. Ajutise tööjõu kohta ametlikku statistikat pole, aga puhtalt tänavapildi järgi võib öelda, et Singapuris on palju Euroopa ning Ameerika päritolu inimesi võrreldes Kuala Lumpuriga, eriti palju kohtab neid kesklinnas ja n-ö äripiirkonnas. Ühiseid jooni Singapuri ja Kuala Lumpuri vahel võiks siia nii mõnegi veel kirja panna, aga palju huvitavamad on nende kahe Aasia suurlinna erinevused, mis ühest teise ja tagasi reisimisel silma torkasid.

Esimese asjana märkasin, et Kuala Lumpur on tohutult palju räpasem kui Singapur. Viimane on maailmakuulus oma puhtuse poolest ning sellega harjub väga kiiresti ära. Teiseks, Kuala Lumpur näib veidi vanamoeline Singapuri kõrval. Nagu on jah seal samamoodi pilvelõhkujad ja muidu toredad majad, aga väga paljud neist näevad natukene aegunud ja räämas välja, vähemalt Singapuri kesklinnaga võrreldes. Ilmselt linna puhtus/mustus rõhutab seda erinevust. Kolmandaks, Kuala Lumpur on umbes poole odavam, vähemalt transpordi, toidu ja tarbeesemete ning riiete hindu arvesse võttes. Lisaks on kultuuriline erinevus nende kahe linna vahel tohutu. Näiteks võib Singapuris ühe käe sõrmedel üles lugeda kohad, kus hinna osas kaubelda sobib (kusjuures umbes 4 sõrme jääb vabaks), Kuala Lumpuris nägin vaid selle ühe nädalavahetuse jooksul mõnes kohas sellist kauplemist, et ma lõpuks ei saanud üldse aru mis üks või teine asi tegelikult maksab. Teine näide - päevasel ajal 2-3 tüdrukuga ringi liikudes hüüti Kuala Lumpuris pidevalt meile järgi kui kaunid me oleme ja tehti abieluettepanekuid nagu me oleks Sharm el Sheikh'is. Singapuris pole mitte midagi sellist veel kohanud, isegi mitte Little India linnaosas. Õhtusel-öisel ajal jalutasime Kuala Lumpuris õnneks ringi mõndade noormeestega meie seltskonnast, nii et siis julgeti ainult järgi vahtida.

Üks tohutu erinevus Kuala Lumpuri ja Singapuri vahel on see, et esimeses müüakse nätsu ja viimases mitte. Singapuri ei tohi nätsu sisse tuua, siin ei tohi seda müüa, aga nätsutamine ise pole seaduse vastane. Selle seaduse aluseks on avalike kohtade puhtana hoidmine ning see, et mingid vandaalid 80. lõpus toppisid näritud nätsu metroouste vahele. Praegu on Singapuri piiritöötajad kuuldavasti aga üsna paindlikud turistidega, kellel enamasti lastakse isiklikuks kasutamiseks väikses koguses nätsu Singapuri sisse tuua. Mõistagi kasutasin ma juhust ja smuugeldasin tagasiteel Singapuri paar pakki nätsu nagu vana narkokuller. Luban, et edasi ei müü, maha ei viska ja metroouste vahele ei torka.

8 comments:

  1. kui vaid kohalik politsei oskaks eesti keelt ja saaks aru, et sa tunnistasid just kuriteo üles....

    ReplyDelete
  2. :D::D maitea minu jaoks tundub lihtsalt NIIIIIIIIIIIIIIIIIII kummaline,et ei ole lubatud nätsu müüa:D:D:D megahull:D:D ma ei kujutaks enda elu küll nii ette:D:D vaesed suitsetajad kaa... nendega vist ei taha keegi rääkida:D:D:D kuidas muidu singapuris lood vanusega on???? kas ikka 18 aastane on täiskasvanud või alles 21::D???

    ReplyDelete
  3. nii armas, te kaks alati kommenteerite mu postitusi :) 18 ikka legaalne täiskasvanu jah siin, võib juua-suitsetada. aga kusjuures sünnipäevapeona on 21 kohalikele noortele tähtsam, sest kohalike arvamuste järgi saab TEGELIKULT noor täiskasvanuks kui ta saab 21.

    ReplyDelete
  4. tsau, Kati!

    ja haha, narkokuller, põnev elu! :D


    umbestäpselt teiselt poolt maailma,
    kek

    ps. Batu koopad näevad ülivinged välja.
    pps. nüüd kohe-kohe varsti hakkab siit poolt kah kirjutisi tulema, kõik eeldused on selleks loodud ;)

    ReplyDelete
  5. ma vist imelik veits peast, aga iga kord, kui mingeid veidra välimusega toite näen, tahaks neid kahe suupoolega vitsutada. muuseas, see malaisia kana näeb väga bueno välja.
    ma maksan sulle 5 krooni, kui pakiga mulle ühe taldrikutäie saadad.

    ReplyDelete
  6. Ma tahaks seda bambuse putut süüa. Siin müüakse lihtsalt putut riisi ja palmisuhkruga.... njämm ;))

    ReplyDelete