Friday, January 27, 2012

Gong Xi Fa Cai*

Eelmine nädalavahetus tähistas suur osa Aasiast Hiina uut aastat. Kohati tundus, et seda tähistas tegelikult terve maailm. Singapuris on Hiina juurtega inimesi väga palju. Nii palju, et hiina keel on üks Singapuri neljast ametlikust keelest. Nii palju, et Hiina uue aasta puhul saab iga aasta paar vaba päeva. Seekord olid nendeks 23. ja 24. veebruar, esmaspäev ja teisipäev.

Pärisin kohalikelt ka pisut kohalike Hiina uue aasta kommete kohta ning võib öelda et mõnes mõttes on Hiina uus aasta siin midagi sarnast jõuludele ja aastavahetusele Eestis. Seda selles mõttes, et Hiina uus aasta on midagi jõulude ja meie aastavahetuse vahepealset. Seda tähistatakse 3 päeva järjest ning see on väga perekeskne püha. See on selline püha, kui kõik võtavad aja maha, kogunevad perega ja söövad end ogaraks. Kusjuures kõik, kes koju või külla lähevad, peavad 2 mandariini kingiks kaasa võtma (need on Hiina kommete kohaselt rikkuse sümboliks) ja jõukat-edukat uut aastat soovima. Järgnevad videod on põhim6tteliselt reklaamid Hiina uue aasta kohta, mis näitavad väga hästi pere olulisust Hiina uuel aastal:



Samas on Hiina uus aasta ikkagi püha, millel on aastavahetusele sarnased jooned. Näiteks lastakse siin ilutulestikku - küll mitte igaüks ise, vaid on 1 suur linna-ilutulestik. Samuti on Hiina uue aasta paiku kombeks lõppevat aastat meenutada ja mõlgutada, et mida uuelt oodatakse. Lisaks on siin kombes enne uut aastat maja laitmatult korda teha ja kaunistada, ka kõik avalikud kohad on igasugu temaatilisi kaunistusi täis.

Hiina uue aasta pidustustel on ka üks päris eriline komme. Nimelt panevad kõik abielupaarid punastesse ümbrikesse raha ja annavad need oma vallalistele sõpradele-tuttavatele. See komme pidavat põhinema sellel, et üksi on kulukam elada. Kusjuures need ümbrikud kinnitatakse Singapuris pajutibude külge. Väga ootamatu oli pajutibusid siin näha ja veel jaanuarikuus!



Vahetusüliõpilastele ja teistele, kes traditsiooniliselt Hiina uut aastat ei tähista, tähendas Hiina uus aasta pikka nädalavahetust. Kasutasime seda juhust korralikult ära ja käisime mõndade sõpradega Singapuri eri kohti avastamas. Meie laupäevasest seiklusest Pulau Ubin'ale juba kirjutasin. Pikal nädalavahetusel käisime veel Little India linnaosa ja kohalikku Hiinalinna uudistamas, viimane oli muidugi Hiina uue aasta pärast rahvast pungil täis ja suurepäraselt ära kaunistatud. Lisaks jõudsime Bukit Timah loodukaitsealasse matkama - see on põhim6tteliselt vihmamets keset Singapuri, kuhu on ära peidetud Singapuri kõrgeim punkt, 163-meetrine küngas (näete, Eesti polegi kõige lamedam riik maailmas). Hiina uue aasta puhul oli külalistele avatud ka Singapuri presidendiloss - see juhtub vaid mõne üksiku korra aastas - ning me muidugi kasutasime võimalust suurtest väravatest sisse piiluda. Pikema jututa jõuame piltideni minu Hiina uue aasta nädalavahetusest:

Little India linnaosas, templit külastamas
müügiputka Little Indias
India toite mekkimas – banaanitšipsid (soolased!?)
pulgad Hiinalinnas
Bukit Timah looduskaitsealas matkamas


Manchesteri ja muude sõpradega presidendilossi ees
*otsetõlkes: "soovin sulle jõukust tuleval aastal" (mandariini keelest)

3 comments:

  1. jee @ 恭喜发财!a kati, sa ei ole mõelnud hakata hiina keelt õppima? :D ja muidu, mu hiina keele õps rääkis kunagi ka nendest punastest rahaga ümbrikutest. ta ütles et vanemad ja vanavanemad annavad neid ka oma lastele/lastelastele..ja tavaliselt antakse üsna suur summa, seega that's why kõik noored armastavad hiina uut aastat :D

    ReplyDelete
  2. :D:D:D meie uuel aastal võiks ka ikka raha jagada:D:D:Dmuidu suht kihvt et sa said uut aastat vastu võtta mitte ühe, aga kaks korda:D:D:D: veits kade:D:D

    ReplyDelete
  3. hiina keele õppimist kaalusin küll, aga see ju nii keeruline, selle õppimine võtaks tohutult aega!

    ReplyDelete